μην μπερδευουμε τα προβληματα του social housing με το υψος.

οταν σε αγγλια, γαλλια και αμερικη, για να δωσουν λυση στο στεγαστικο των πιο υποβαθμισμενων κοινωνικων ταξεων με τη μια, τους στοιβαξαν σε ψηλα κτιρια και μαζι με τον κοσμο μεταφερθηκε η φτωχια, το εμποριο ναρκωτικων και τα παιδια που δεν πανε σχολειο, δεν φταιει ουτε η ενσωματωση του κτιριου με το περιβαλλον του ουτε το υψος.

Δεν ειναι για ολα υπευθυνη η αρχιτεκτονικη. Αυτο το λεω μετα λογου γνωσεως εχοντας περασει 2 χρονια στις μεταπτυχιακες σπουδες μου ασχολουμενος με urban design και κυριως με τη σχεση εγκληματικοτητας και πολεοδομιας στα "estates" του Λονδινου.

Στη Βαλτιμορη που ειναι το αγαπημενο μου παραδειγμα για social illness, υπηρχαν high rise housing estates που δεν τολμουσες να μπεις αν δεν ησουν πρεζακι ή εμπορος. Τα κατεδαφισαν. Και εφυγαν ολα τα βαπορακια (τα λεγομενα corner boys) και πηγαν στα rowhouses, που ειναι δυοροφα, το αντιστοιχο με τα νεοκλασσικα μας, κατι σε στυλ μεταξουργειο οι περιοχες, στη δυτικη βαλτιμορη, και εχει παει το γκετο εκει. Καμμια σχεση το υψος.

ο efpalinos θετει ενα σοβαρο ζητημα με τις αχανεις επιφανειες που δημιουργουνται αναμεσα στους ουρανοξυστες. Αυτο ομως ειναι θεμα ικανοτητας. Υπαρχουν πλατειες ανα τον κοσμο πετυχημενες και αποτυχημενες. Ειδικα στο Λονδινο που μοντελοποιουν τα παντα πριν παρουν αποφασεις, εχουν κανει, αν και με κακο καιρο, τις πλατειες τους στο city να γεμιζουν με κοσμο για το lunch break. Και η πολη ετσι ειναι ζωντανη.

Ενα εργαλειο ειναι το ψηλο κτιριο, που οταν εχεις προβλημα χωρου ή επιθυμητης συγκεντρωσης δραστηριοτητων, δινει λυσεις.

Το οτι το ιδανικο ειναι μια πολη με γειτονιες που πας παντου με ηλεκτρικο τραμ, ποδηλατο ή ποδαρατο, ειμαστε συμφωνοι. Καθηστε εσεις λοιπον σε μια επαρχιακη κωμοπολη που εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και εγω παω να ζησω στο Noo Yawk που εχει ολα τα αλλα: θεατρα, τον Pacino στο Broadway, εντονη ζωη, τους Yankees και πολλα αλλα. Υπερβαλλω επιτηδες για να πω πως και το New Urbanism, μια εναλλακτικη επιλογη δινει. Υπαρχουν χιλιαδες, εκατομμυρια ανθρωποι που θελουν να ζουν μεσα στην μεγαλουπολη - η ποιοτητα ζωης για τον καθενα ειναι υποκειμενικο θεμα.